skoči do osrednje vsebine

Projekti

 

OBISK LITERARNEGA USTVARJALCA

V šolskem letu 2024/25 bo učence od 1. do 9. razreda obiskal Andrej Rozman Roza, slovenski pesnik, pisatelj, dramatik, igralec in prevajalec.

 

logo_RSK.png

 

 

»Rastem s knjigo – izvirno slovensko mladinsko leposlovno delo vsakemu sedmošolcu« je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture, ki ga vodi Javna agencija za knjigo Republike Slovenije. Z njim skušajo osnovnošolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic.

V šolskem letu 2024/25 poteka projekt za sedmošolce že devetnajstič, izbrana je bila knjiga avtorice Mateje Gombac Sposojena babica Štefi.

Videoposnetek o knjigi

   

 

NACIONALNA IZMENJAVA KNJIŽNIH KAZALK       

image-20221021093736-1.jpg

Z učenci razredne stopnje bomo v oktobru in novembru izdelovali knjižne kazalke in si jih izmenjali z eno od osnovnih šol v Sloveniji. Akcija poteka v okviru Sekcije za šolske knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije.

Sodelovali bomo tudi pri mednarodni izmenjavi kazalk.

 

DOGAJALNICE

Tedensko se v knjižnici odvijajo posebni dogodki, ki učencem košček za koščkom predstavljajo knjižnične zaklade.

 

PRAVLJIČNO-USTVARJALNE URICE za učence 4. in 5. razreda potekajo mesečno v šolski knjižnici.

 

 

MEDGENERACIJSKO BRANJE 

 

DEDEK-IN-DECEK-150dpi.jpg

 

V okviru projekta Medgeneracijsko branje, ki ga izvaja društvo Bralna značka, starejši učenci berejo mlajšim. Ob prebranem se pogovarjamo in tudi likovno/literarno ustvarjamo.

 

BRALNI KLUB za učence 7., 8. in 9. razreda

V tem šolskem letu bomo izvedli 3 srečanja, na katerih se bomo pogovarjali o prebranih knjigah.

 

DELAVNICE DRUŽINSKEGA BRANJA

V letošnjem šolskem letu se bo zvrstilo 5 delavnic družinskega branja, namenjenih drugošolcem in njihovim staršem. Vsako srečanje bo posvečeno določeni zvrsti literature, ki jo bomo spoznali prek različnih aktivnosti. Ob zaključku pa bo vedno sledila še ena pravljica za slovo.

 

PRIPOVEDOVALSKI KROŽEK

Prvošolci se bodo učili veščin pripovedovanja. Spodbujanje pripovedovanja pri otrocih namreč dolgoročno pozitivno vpliva na razvoj otrokovega govora, kasneje pa tudi pismenosti in bralne kulture in s tem na splošno učno uspešnost. Vsako srečanje se bo začelo z eno ljudsko pravljico, nato pa bomo prek najrazličnejših aktivnosti urili pripovedovalske spretnosti.